გაკვეთილის გეგმა ნაპოლეონი



გაკვეთილის გეგმის ფორმა/სქემ






გაკვეთილის  მთავარი თემა
საფრანგეთი მე-18 საუკუნის ბოლოსა და მე-19 საუკუნის დასაწყისში
სწავლების საფეხური
საშუალო


მოსწავლეთა პროფილი
თვრამეტი ბავშვი.
კლასში არ არის სპეციალური საჭიროების მქონე ბავშვი.


გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლემ გაეცნოს ინფორმაცია მსოფლიოშო, მნიშვნელოვანი მოვლენათა შესახებ,გაარკვიონ როგორ შეეძლო  იმ დროს დაწინაურება საფრანგეთს.



გაკვეთილის მიზნები და შედეგები


საზ. მეც.V-VI.8. მოსწავლეს შეუძლია  იმსჯელოს პიროვნებებისა და სხვადასხვა სოციალური ფენის როლზე ეგვიპტის ისტორიაში.
საზ. მეც.V-VI.5. მოსწავლეს შეუძლია  დააკავშიროს ისტორიული ფაქტები შესაბამის  ეპოქებთან.
საზ. მეც.V-VI.7. მოსწავლეს შეუძლია  დაახასიათოს  ეგვიპტის ისტორიის გამორჩეული პიროვნებები და მათი მიღწევები.

წინასწარი ცოდნა

იციან საფრანგეთის საშინაო,საგარეო პოლიტიკა, საფრანგეთის რევოლუცია.


შეფასების საგანი და პროცედურები

განმავითარებელი შეფასაბე, მოსწავლე აფასებს საკუთარ თავს,ვაფასებ მოსწავლეს,მის შრომა და ვაძლევ მითითებას.



სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

სახელმძღვანელო მე-11 კლასის ისტორია, ტარლეს ნაპოლეონი,კალამი რვეული თაბახის ფურცლები,დაფა,მარკერი,ერთი პროექტორი და კომპიუტერი პრეზენტაციისთვის,რუკა.



გაკვეთილის მსვლელობა
კლასის   ორგანიზება  (1-2წ)
პირველი   აქტივობა-კითხვა  პასუხის   მეთოდით  გაიხსენებენ შესწავლილ  მასალას,იმსჟელებენ  შეაფასებენ   და   გამოთქვავენ  თავიანთ   მოსაზრებას (15-20წ)
.რას  ნიშნავს   რევოლუცია?
.რა  იყო  საფრანგეთში  რევოლუციის  მიზეზი
.იმსჯელეთ,  რამ   გაუადვილა  ნაპოლეონს  საფრანგეთის    ხელისუფლების  მოსვლა.
მეორე  აქტივობა-ტექსტის   და წყაროების  გაცნობა   და   გაანალიზონ  (15-20წ)  ყურადღება  გაამახვილონ   საკვანზო   სიტყვებზე.
.ანტიფრანგული   კოალიცია
.აუსტერლიცის  ბრძოლა.
.კონტინენტალური  ბლოკადა.
მესამე აქტივობა- საშინაო  დავალება ისტორიაში  2შ
მეოთხე  აქტივობა-გაკვეთილის  შეჯამება  და შეფასება  (1-2წ)






No comments:

Post a Comment

პირადი ინფორმაცია ნათია დეისაძე                                    ...